SON HABERLER

ERİŞİM ÇAĞRI MERKEZİ’NDE SENDİKAL ÖRGÜTLENME ENGELLENMEK İSTENİYOR

Tez-Koop-İş Sendikası, Türkiye İş Bankası iştiraklerinden Erişim Çağrı Merkezi'nde örgütlenme çalışmalarının engellenmek istenmesine karşı Eskişehir'de çağrı merkezi önünde basın açıklaması yaptı.
19 Eylül 2019 17:30

Tez-Koop-İş Sendikası yaklaşık 150 bin kişinin çalıştığı çağrı merkezlerinde (call center) ağır çalışma koşullarına karşı sendikalı ve toplu sözleşmeli güvenceli bir çalışma örgütleme sürecine başladı. Comdata, Atos ve Pluscom Çağrı Merkezlerinde örgütlenme çalışmalarını tamamlayan ve çoğunluk sağlayan Tez-Koop-İş Erişim Çağrı Merkezi’nin Ankara, İstanbul ve Eskişehir'deki merkezlerinde sürdürülen örgütlenme çalışmalarının işveren temsilcileri tarafından engellenmesine karşı açıklama yaptı.

Eskişehir'de Erişim Çağrı Merkezi’nin önünde bir araya gelen Tez-Koop-İş Sendikası adına açıklamayı Genel Örgütlenme Sekreteri Çağdaş Duyar yaptı. Türkiye İş Bankası’nın iştiraklerinden biri olan Erişim Çağrı Merkezi yöneticilerinin sendikalaşma çalışmaların engellenmek istediğini belirtti. Yöneticilerin işçileri tehditle sendikadan istifaya zorladığını ve birçok çalışanın işten çıkarılmak istendiğine dikkat çekti.

Çağrı merkezi çalışanlarının çalışma ve yaşama koşullarını ve çözüm yöntemlerini ortaya koyan “Çağrı Merkezinde Çalışmak” adlı kitabın yöneticiler tarafından toplatıldığını da belirten Uyar, "Bu tür kitap toplatma uygulamaları 12 Mart 1971 ara dönem yönetimi ile 12 Eylül 1980 askeri darbe dönemini hatırlatan uygulamalardır, demokratik hak ve özgürlüklere aykırıdır" dedi.

"Sendikalı olmak uluslararası sözleşmelerle ve Anayasamızca güvence altında olan yasal bir haktır, demokratik bir haktır ve tümüyle bir özgürlüktür. Sendikal hakların kullanılmasını engellemek, kişi hak ve özgürlüklerine aykırı olduğu için Türk Ceza Kanunu’nun 118. Maddesine göre açık biçimde suçtur" diyen Uyar, Türkiye İş Bankası ve Erişim Çağrı Merkezi yöneticilerine seslenerek, sendikalı, güvenceli, toplu iş sözleşmeli çalışma düzenine geçilene kadar örgütlenme çalışmalarının süreceği ifade edildi. 

EVRENSEL

SENDİKA HABERLERİ SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #